Local Sports Scores



Boys Basketball
Friday, Dec. 12th
Chequamegon 52  Athens 48
Antigo 47  Tomahawk 32 
Bloomer 74  Spooner 36
Bruce 70  Winter 41
Cadott 49  Abbotsford 40
Ladysmith 52  Cumberland 43
Rhinelander 40  Medford Area 9
Supeeriior 66  Ashland 53

Girls Basketball
Friday, Dec. 12th
Auburndale 59  Sratford 49
Bayfiedl 76  Solon Springs 38
Bruce 55  Winter 26
Drummond 51  Washburn 31
Lakeland 47  Northland Pines 34
Marathon 63  Mosinee 31
Prentice 41  Chequamegon 23
South Shore 49  Northwoods 31

Boys Basketball
Thursday, Dec. 11th
Ironwood, MI  48  Hurley 21
Mercer 45  Butternut 34
Solon Springs 69  Mellen 50
South Shore 44  Drummond 33
Washburn 78  Bayfield 36

Girls Basketball
Thursday, Dec. 11th
Hayward 48  Barron 27
Ladysmith 39  Cumberland 28
Mercer 49  Butternut 21

Boys Hockey
Thursday, Dec. 11th
Baldwin-Woodville 10  TEAM SEAL 2 (Listen to game
here)
Northland PInes 6  Rhinelander/Three Lakes 0

Boys Basketball
Tuesday, Dec. 9th
Barron 46  Spooner 31 
Chetek-Weyerhaeuser 52  Ladysmith 49 (ot)
Hayward 44  Maple, NW   38
Lakeland 57  Ashland 48
Meonmonie 42  Medford 35
Owen-Withee 55  Abbotsford 43
Tomahawk 54  Chequamegon 50 (ot)
   For Cheq. - Shane Wakefield 15, Justin Herbst 12

Girls Basketball
Tuesday, Dec. 9th
Athens 62  Chequamegon 24
Auburndale 56  Edgar 42
Drummond 46  Mellen 24
Flambeau 74  Winter 71
Hayward 38  Colfax 29
Marathon 61  Pittsville 6
Prentice 46  Rib Lake 39
Solon SPrings 64  Washburn 34
South SHore 73  Bayfield 48
Stevens Point 52  Rhinelander 49
Stratford 52  Wausau Newman Catholic 43

Boys Hockey
Tuesday, Dec. 9th
Ashland 7  ALtoona 1
Hayward 1  Northwest Iceman 0
Northland PInes 8  Tomahawk 3

Boys Basketball
Monday, Dec. 8th
Bessemer, MI  72  Butternut 34
Houghton, MI  83  Northland Pines 64
Ironwood, MI  62  Mercer 13
South Shore 47  Solon Springs 40
Wakefield-Marenisco, MI  63  Hurley 59

Girls Basketball
Monday, Dec. 8th
Bessemer, MI  40  Butternut 20
Mercer 56  Ironwood, MI  31

Boys Basketball
Thursday, Dec. 4th
Chequamegon  79  Winter 34
 For Cheq. - Austin Hilgarg 14, Shane Wakefield 14, Caleb Armstrong 12, Justin Herbst 12
 For Winter - Trent Biller 10
Hayward 54  Spooner 31
Maple, NW  56  Ladysmith 31
Marathon 53  Edgar 36

Girls Basketball
Thursday, Dec. 4th
Winter 63  Chequamegon 57 (ot)
  For Cheq. - Emily Wagner 23pts

Boys Hockey
Thursday, Dec. 4th
Merrill 4  TEAM SEAL 3
Antigo 5  Rhinelander 1
Mosinee 9  Tomahawk 0

Boys Basketball
Tuesday, Dec. 2nd
Edgar 67  Northland Lutheran 20
Marathon 58  Mosinee 47
Mellen 83  Winter 54
Merrill 61  Medford 52
Northwoods 58  Birchwood 31
Pulaski 48  Rhinelander 41
Washburn 79  Hurley 28

Girls Basketball
Tuesday, Dec. 2nd
Abbotsford 55  Pittsville 23
Antigo 52  Medford 41
Bayfield 49  Drummond 41
Flambeau 49  Bruce 40
Hayward 63  Spooner 10
Northwestern 38  Ladysmith 20
Northwoods 41  Luck 29
Prentice 51  Lake Holcombe 28
Rhinelander 57  Northland Pines 31
South Shore 75  Solon Springs 20
Stratford 59  Iola-Scandinavia 35
Wakefield-Marenisco, MI  42  Hurley 33
Winter 72  Birchwood 26

Boys High School Hockey
Tuesday, Dec. 2nd
Ashland 3  Lakeland 1
Chippewa Falls 8  TEAM SEAL 0
Houghton, MI  3  Northland Pines 2
Rhinelander 6  Merrill 2
Wausau East 9  Tomahawk 4

Girls High School Hockey
Tuesday, Dec. 2nd
Hayward/Spooner 4  New Richmond 0
Boys Basketball
Monday, Dec. 1st
Hayward 50  Chequamegon 36 (listen to game
here)

Boys Basketball
Tuesday, Nov. 25th
Marshfield Columbus Catholic 59  Rib Lake 58
Northland Pines 65  Crandon 36

Girls Basketball
Tuesday, Nov. 25th
Chequamegon 55  Washburn 37
 For Cheq. - Emily Wanger 33pts/10reb/10assists.....Kayla Mrotek 7pts
Lakeland 49  Hurley 33
Northland Pines 57  Three Lakes 46
Stratford 45  Edgar 31

Boys Hockey
Tuesday, Nov. 25th
TEAM SEAL 2  Rhinelander 2 (tie)


Girls Basketball
Friday, Nov. 21st. 
Chequamegon def. Phelps
Aquinas 45  Hayward 43
Athens 59  Port Edward 26
Merrill 46  Medford 43
Stratford 45  Rib Lake 25


Girls Basketball
Thursday, Nov. 20th, 2014
Phillips 67  Mellen 19 (Listen to game archive
here)
Ashland 58  Maple, Northwestern 40
Marshfield 69  Rhinelander 28
Northland pInes 53  Crandon 45
Northwoods 43  Flambeau 30

State High School Cross Country Meet
Wisconsin Rapids
Saturday, November 1st.
Kevin Koski of Chequamegon wins the Individual State Division 3 Championship!
Chequamegon Boys Team 2nd
Phillips Girls Team 5th
Chequamegon Girls Team 10th
For Divsion 3 Boys  Results click: 
Team    Individual
For Division 3 Girls Results click: 
Team    Individual

High School Footbal Playoffs
Friday, Oct. 31st.
Stanley-Boyd 35 Chequamegon 7 (click
here to listen to game archive)
Amherst 41  Stratford 6
Aracadia 38  Auburndale 8
Athens 28  Marathon 16
Spring Valley 41  Hurley 14
Edgar 49  Necedah 8
Rice Lake 49  Mosinee 21


High School Football Playoffs
Friday, October 24th
Chequamegon 42 Colfax 22 (Final)
Click
here to listen a recording of the game
Comlete Division 5 brackets can be found
here

Cross Country Sectionals
Friday, October 24th
Phillips Girls are Sectional Champions!
For Phillips and Prentice/Rib Lake Results in Athens
Click
here for boys
Click
here for girls

Chequamegon Boys and Girls are Sectional Champs!
For Chequmaegon Boys and Girls results
Click
here


Sectional Boys Soccer
Thursday, Oct. 23rd
Barron 3  Phillips 1

Regional Girls Volleyball
Thursday, Oct. 23rd
Bloomer def. Phillips 3-2
14-25, 21-25, 25-22, 25-17, 15-9
Winter def. Siren 3-0
25-11, 25-16, 25-18
Mercer def. Mellen 3-0
25-19, 25-15, 25-15

High School Football
Friday, October 20th
Chequamegon 27  Tomahawk 18

Boys High School Soccer
Thursday, October 16th
Phillips 5  McDonell/Regis 1 Regional Champ, something that hasn't happened since 2007.
Cole Vyskocil had 3 goals, Harrison Fuhr 1 goal, and Miguel Ferrero 1 goal.
The team will now take on Barron Thursday, October 23rd in semi-final Sectional game.
Congratulations boys!
To view soccer WIAA brackets, click
here

Marawood Conference Cross Country Meet
Thursday, October 16th @ Athens
For Boys Results click
here

for Girls Results click
here


 


A   A   A
Terry King

10 AM - 2 PM


Register /
Login